Naujienos

2007.04.04 Kas yra internetas?

1969 metais Gynybos pažangių tyrimo projektų agentūroje (DARPA – Defense Advanced Research Projects Agency) dirbęs darbuotojas sugalvojo sujungti laidais kelis kompiuterius, kad jie galėtų “pasišnekėti” vienas su kitu.

KAS YRA INTERNETAS?

SĄVOKOS

“Internetas” – tai papraščiausias tiklas, numegztas iš sukabintų ir besišnekančių vienas su kitu kompiuterių.

Internautai – žmonės keliaujantys po “Internetą”

Gykų kalba – tai kompiuterininkų slengas – specifinė kalba, kuri vartojama kalbant apie kompiuterius ir “Internetą”.

Gykai – tai žmonės, negalintys gyventi be kompiuterių ir tuo didžiuojasi.

Niubis – tai pirmą kartą prie “Interneto” prisijungęs žmogus, kuris ką tik pradėjo mokytis.

INTERNETO ISTORIJA:

1969 metais Gynybos pažangių tyrimo projektų agentūroje (DARPA – Defense Advanced Research Projects Agency) dirbęs darbuotojas sugalvojo sujungti laidais kelis kompiuterius, kad jie galėtų “pasišnekėti” vienas su kitu. Vienu kompiuteriu parašytą žinutę gavo kiti prijungti kompiuteriai. Tokia keturių kompiuterių grupė buvo pavadinta duomenų perdavimo tinklu (network). Tinklas buvo pavadintas DARPANET vardu. Tokia kompiuterių sujungimo idėja greitai plito ir vardas buvo sutrumpintas “ARPANET”. 1983 metais buvo sukurtas dar vienas - MILNET tinklas, o po metų - NSFNET tinklas, kurį sudarė penki sujungti superkompiuterių centrai. Šis tinklas labai išpopuliarėjo. Reikėjo prijungti vis daugiau kompiuterių, tačiau užuot jungus naujus kompiuterius į pirmąjį tinklą, buvo sukurti nauji tinklai ir tada sujungti į vieną tinklą. Jie pavadinti INTER – NET – NETWORK – “Internetu”. Šiandien “Internetas” dar labiau išpopuliarėjo, nes daug žmonių įsigijo kompiuterius.

AR ŽINAI, KAD...

- per paskutinį dešimtmetį vartotojų skaičius nuo 5 000 išaugo ir yra per 50 milijonų?

- kiekvieną mėnesį prie “Interneto” prisijungia daugiau nei vienas milijonas naujų vartotojų?

“Internetas” nėra vientisas dalykas; jį sudaro skirtingos dalys:

1. Pasaulinis voratinklis. Jis pasirodė 1962 metais ir labai greitai tapo populiariausia “Interneto” dalimi. Vorantinklyje gali matyti paveiksliukus, girdėti garsus ir pan.

2. Elektroninis paštas. Tai seniausia “Interneto” dalis. Pirmasis elektroninio pašto laiškas kompiuteriu buvo pasiųstas 1970 – ųjų pradžioje iš Kalifornijos universiteto Los Andžele. Elektroninis paštas reiškia, kad laišką rašai vienu kompiuteriu, po to jį persiunti į kitą kompiuterį, kuriame gali jį perskaityti.

3. USENET naujienų grupės. Jos sudaro milžiniškos elektroninės skelbimų lentos dalį. Žinutes tūkstančiais temų gali skaityti ir siųsti viso pasaulio žmonės.

4. Paplepėjimas, arba “Internetu” transliuojamas paplepėjimas (Internet Relay Chat), žinomas kaip IRC, tapo labai populiari “Interneto” paslauga. Paplepėjimo kambariai panašūs į susitiko sales, kur gali susitikti ir pasišnekėti būrys žmonių.

5. FTP. Tai failų perdavimo protokolas. Juo visi pasaulio kompiuteriai gali keistis failais, pvz., parsisiųsdinti (download) programinės įrangos programą ar naujausią žaidimą.

6. “Goferis” buvo sukurtas kaip būdas rasti informaciją, sukauptą pasaulio kompiuteriuose. Jis atsirado 1991 metais Minesotos universitete. “Goferis” ieško dokumentų, į įvairius (dažniausiai universitetų ir bibliotekų) kompiuterius.

Parengta pagal Ted Pedersen, Francis Moss “Internetas” vaikams.


atgal į naujienas
Adresas: Vytauto g. 105, Garliava, Kauno raj. Telefonai: +370 551019 AB SWEDBANK LT517300010124588557 AB SEB LT247044060007655003 AB Nordea Bank LT772140030003358632
© 2007 Airnet. Visos teisės saugomos.